5 korzyści z prowadzenia firmowego bloga

Zawsze kiedy odwiedzam stronę firmową szukam na niej bloga. I wciąż dziwi mnie kiedy go nie znajduję.

Miałem okazję pracować w różnych branżach, począwszy od e-commerce, przez FMCG, transport lotniczy i IT, aż po FinTech. I za każdym razem przekonywałem się, że prowadzenie bloga wiąże się z szeregiem korzyści, których żaden biznes nie powinien ignorować. Najważniejsze z nich znajdziesz poniżej.

1. Blog zwielokrotnia liczbę użytkowników odwiedzających twoją stronę

Jak często aktualizujesz swoją stronę? Zgaduję, że niezbyt. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu jeśli nie pracujesz w Microsofcie czy Tesli to raczej nie masz co tydzień elektryzujących newsów, którymi warto się podzielić. Taka sytuacja ma jednak co najmniej dwie negatywne konsekwencje. Po pierwsze użytkownicy nie mają powodu, żeby regularnie odwiedzać twoją witrynę, więc zwyczajnie tego nie robią. Po drugie Google może uznać twoją stroną za nieaktywną i obniżyć jej pozycję w wyszukiwarce.

Nowy wpis na blogu to kolejna treść do zaindeksowania przez roboty Google’a.

Dzięki temu zwiększasz swoją szansę na pojawienie się twojej strony w wynikach wyszukiwania kiedy ktoś będzie szukał informacji zawartych w artykule. Dajesz też jasny sygnał, że twoja witryna żyje, czym zachęcisz użytkowników to częstszych wizyt i za co dostaniesz kolejne punkty od algorytmu wyszukiwarki.

2. Blog zwiększa zasięg twojej komunikacji w social mediach

“Nie wiem co postować na Facebooku” – gdybym tylko dostawał złotówkę za każdym razem kiedy to słyszę… Nowy artykuł uratuje cię w sytuacji kiedy bardzo chcesz zachować regularność w postowaniu na Facebooku czy Twitterze, ale nie masz pomysłu na post. To jednak nie wszystko.

Wpis na blogu w połączeniu z twoimi kanałami społecznościowymi to potężna broń w walce o uwagę użytkowników.

Jeżeli tekst okaże się interesujący dla twoich fanów istnieje szansa, że go polubią lub udostępnią dalej. W ten sposób twoja komunikacja dotrze do osób, do których nie miałbyś szansy trafić bez płatnej promocji.

3. Blog pomoże ci zostać branżowym autorytetem

Kiedy potencjalny klient wchodzi po raz pierwszy odwiedza twoją witrynę to w jaki sposób może ocenić twoją wiarygodność? Na pewno masz na stronie loga firm, z którymi współpracowałeś, do tego kilka rekomendacji i kto wie, może zakładkę z case studies. Rzecz w tym, że klient ma świadomość jak łatwo takie informacje pokolorować. Logo znanej marki pojawia się na stronie, nawet jeśli projekt dla niej realizowany był śmiesznie mały. Testimoniale mogą pochodzić od zaprzyjaźnionych właścicieli firm. Case studies bywają z kolei mocno ogólnikowe. W tych okolicznościach blog może się okazać dużym atutem.

Im więcej merytorycznych treści opublikujesz, tym większa będzie twoja wiarygodność jako eksperta.

Odbiorcy widząc artykuły, w których dzielisz się specjalistyczną wiedzą będą bardziej skłonni do uznania twojej firmy za autorytet w branży. W ten sposób zdobędziesz ich zaufanie, które sprawi, że zwrócą się do ciebie, kiedy będą szukać produktów lub usług z twojej oferty.

4. Dzięki blogowi lepiej poznasz swoich klientów

Tworząc kolejne wpisy powinieneś zawsze pamiętać o swojej grupie docelowej, jednak tematyka poruszana przez ciebie powinna być dość szeroka. Dzięki temu dowiesz się co tak naprawdę interesuje twoich odbiorców. Będąc bogatszym o tę wiedzę będziesz w stanie przygotować jeszcze lepsze artykuły, poszerzając grono swoich potencjalnych klientów.

Liczba odsłon, czas spędzony na artykule czy współczynnik odrzuceń pomogą ci ocenić, które treści są najbardziej pożądane.

Wiedza ta może również wpłynąć na twoje komunikacyjne priorytety. Załóżmy, że zajmujesz się  tworzeniem aplikacji mobilnych, a jeden z twoich utalentowanych developerów napisał ciekawy artykuł o możliwościach języka Xamarin. Zauważasz, że tekst jest chętnie czytany i share’owany na Facebooku. W takim wypadku warto wyeksponować na stronie, że posiadasz w firmie specjalistów w tym zakresie albo, idąc krok dalej, przygotować e-book o podobnej tematyce, który pozwoli ci zbierać leady sprzedażowe.

5. Za pośrednictwem bloga zbudujesz relację z klientami

Może ci się wydawać, że blog to po prostu zbiór artykułów, które publikujesz, ale tak naprawdę jest on czymś o wiele więcej – to kolejny kanał komunikacji. I to tym cenniejszy od social mediów, że w pełni przez ciebie kontrolowany.

Komentarze pod tekstami to idealne miejsce do prowadzenia dyskusji z potencjalnymi klientami.

W przeciwieństwie do komentarzy w social mediach, te na twoim blogu pozostają widoczne przez całe miesiące, a nawet lata, więc wiele osób może czerpać z nich wiedzę o twojej firmie. Dlatego bardzo ważne jest, żeby śledzić wypowiedzi pod artykułami i na bieżąco na nie odpowiadać.

Kiedy zaczynasz?

Założenie bloga jest stosunkowo proste. O wiele większym wyzwaniem pozostaje utrzymanie regularności w publikowaniu nowych wpisów i utrzymania ich wysokiej jakości. Po przeczytaniu tego artykułu nie powinieneś mieć jednak wątpliwości, że ten wysiłek się opłaca. Twoi klienci czekają na twój pierwszy tekst. Co tu jeszcze robisz?

Jeśli chcesz zacząć prowadzić blog, ale nie wiesz jak zacząć, napisz do mnie. Chętnie podpowiem co robić.